20 Kasım 2009 Cuma

Sağlıklı beslenmek için ne tür tatlılar yemeliyiz?

Zaman zaman beslenme uzmanlarına başvurup görüşlerini sizlerle paylaşıyoruz. Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Tıbbi Beslenme Tedavisi Anabilim Dalı Başkanı Emel Özer’e sağlıklı beslenmek için ne tür tatlılar yememiz gerektiğini sorduk. Doç. Diyetisyen Emel Özer, yeterli ve dengeli beslenirken karbonhidrat, protein, yağ olarak belirlenen temel besin öğelerinin belirli oranlarda alınması gerektiğini belirtti. Buna göre; günlük enerjimizin yüzde 45-60’ını karbonhidrattan, yüzde 15’ini proteinden, yüzde 30’dan azını yağdan sağlamak zorundayız. Bu dengeleri oluşturmak kaydıyla çeşitli besinlerden dilediğimizi tercih edebiliriz.

İstediğimiz tatlı yiyebilmek için nelere dikkat edelim?

Tatlıların, karbonhidrat ve yağ sağlayan besinler olduğunu söyleyen Doç. Diyetisyen Emel Özer, karbonhidrat, protein ve yağ miktarını gözeterek, tatlıyı menümüzdeki başka bir besinle yer değiştirerek tüketebileceğimizi belirtti. Günlük olarak almamız gereken şeker miktarını aşmadan, karbonhidratı eşdeğer tutacak şekilde istediğimiz tatlıyı tüketebiliriz. Bununla birlikte sütlü tatlıları tercih edersek daha az enerji yoğunluğuyla daha sağlıklı besin tüketmiş olacağız.

Doç. Diyetisyen Emel Özer’den sağlıklı beslenme içinde tatlı tüketimine ilişkin ipuçları aldığımız röportajı aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz:

0 yorum:

Yorum Gönder